Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
vyleteni.jpg, 78kB
Svoboda
nad Úpou
V dnešní době horské město a rekreační středisko v údolí Úpy a Janského potoka najdete 10 km severovýchodně od Trutnova. Když bylo městečko 17. prosince 1871 napojeno na železniční síť (tady trať končí) - nic už nebránilo tomu, aby se Svoboda stala výchozím místem pro celou oblast Východních Krkonoš. Můžete odsud vyrazit například do Pece pod Sněžkou, Velké a Malé Úpy, Rýchor, Trutnova a především do 3 km vzdálených Janských Lázní (s lanovkou na Černou Horu) či na blízký vrch Muchomůrka. V součastné době se v historickém centru města obnovily kavárny, obchůdky, hotely - je tu i půjčovna horských kol a především jsou tu přívětiví lidé. Je tu zkrátka ráj pro turisty, lyžaře, cyklisty, příznivce projížděk na koních či hráče bowlingu.
     Z historického hlediska tu najdete i několik lidových domů krkonošského typu a na místě původního dřevěného pozdně gotického kostela z roku 1584, kostel barokní (1772) - upravený v 19. století. Věž se dvěma zvony je vysoká 35 metrů a byla přistavěna roku 1836. Před kostelem stojí Růžencová Panna Marie, která původně stála v Kryblici - v Trutnově. Svoboda nad Úpou má i hezkou radnici s věžičkou. V přízemí kdysi prosperoval vyhlášený hotel Radnice s výhradním oprávněním čepovat pivo z Klugova parního pivovaru v Rudníku. Naproti radnici (náměstí Svornosti) najdete Informační centrum, kam můžete i napsat veškeré dotazy na e-mailovou adresu info.ets@worldonline.cz či přímo na stránky www.musvoboda.cz.
     Známé je i barokní Mariánské sousoší od neznámého autora, které stojí na vyvýšeném sloupu. Na postranních samostatných postamentech jsou pak sv. Florián a sv. Antonín Paduánský s Jezulátkem v náručí. Sousoší najdete při silnici vedoucí do Janských Lázní a dlouhé roky se plánovalo, že by se mělo přemístit jinam. Ale stojí stále na původním místě.