wz
vyleteni.jpg, 78kB
Štěpánka
Dnešní výlet do Jizerských hor jsem zahájil v Dolním Kořenově - stoupáním úbočím směrem k vrcholu Kapradník. Ve Vilémovské hornatině nad údolím řeky Jizery objevíte v nadmořské výšce 985 metrů v oblasti, která je již zařazena do III. ochranného pásma Krkonošského národního parku - rozhlednu mající romantický název - "Štěpánka".
      Stojí nad Příchovicemi, na vrcholu, nazvaném Hvězda a je z ní za dobrého počasí neuvěřitelný výhled. Jen namátkou - uvidíte Smrk, přehradní nádrž Souš, Tanvaldsko, údolí Desné, Liberecko, Bramberk, Podkrkonoší, Krkonoše, Harrachovsko - tedy okolí blízké či vzdálené.
    Je pojmenována po zemském správci, arcivévodovi Štěpánovi. Tomu dal rozhlednu postavit kníže Kamil Rohan - tehdejší majitel panství Semily, zámku Sychrov a také majitel okolních lesů. A tak začala v roce 1847 výstavba nejprve 6ti metrové vyhlídková galerie v novogotickém stylu.
     Až v roce 1888, po zakoupení Horským spolkem v Kořenově - začalo podle plánů architekta Brausenwetera dobudování rozhledny do dnešní podoby a výšky 24 metrů. Hranolovitá nástavba byla dokončena v roce 1890 a celá vyhlídková věž je pak slavnostně otevřena dne 14. 8. 1892.
     Zajímavostí určitě je, že pár měsíců po otevření umírá kníže Rohan - kterému bylo předpovězeno, že zemře po její dostavbě. Otázkou ovšem zůstává, kdo z nás se dožije tak požehnaného věku, jako on - 91 let?