Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
vyleteni.jpg, 78kB
Sint Niclaas

V západní Evropě, při pobřeží Severního moře (délka pobřeží je 68 kilometrů), najdete Belgické království, kterému říkáme krátce - Belgie. Má rozlohu něco málo přes 30 500 kilometrů čtverečných a nejvyšší horou s 694 výškou je Botrange.
     V Belgii mají konstituční monarchii a federaci tvoří tři správní oblasti. Vlámsko (Flandry), Valonsko a hlavní město Brussel. Obyvatel je tu zhruba stejně, jako u nás, tedy 10 milionů a dorozumívají se převážně vlámsky, francouzsky či německy. Belgie je průmyslově vyspělá s vysoce produktivním zemědělstvím.
     Fotografie k dnešnímu povídání jsou z obchodního města Saint Nicolas, nacházejícího se zhruba 70 kilometrů severně od IMG_8014_small.jpg, 9 kBGentu, nedaleko od hranic s Holandskem. Má 70 000 obyvatel a mají tu tradiční textilní výrobu. Město se nachází v úrodné oblasti Waas.
     Většina měst má své "nej", stejně tomu je tak i Saint Nicolasu. Velké náměstí (Grote Markt) je se svou rozlohou 3 ha největším v zemi. A další zajímavostí je, že dominanta náměstí, kostel sv. Mikuláše (jež je patronem města) - byl dostavován v průběhu šesti století. A to konkrétně od 13. do 18. a zaujme vás na první pohled mimo jiné i socha Krista (Dequensoy). Radnice s funkční zvonkohrou, znějící každou hodinu byla postavena v novogotickém slohu (1876). Na náměstí je dále k vidění městská knihovna (1662 ) Dům zemské správy (1637) či sídlo městského soudu, které bylo původně farou (1663).
     Pro milovníky umění je tu doslova ráj. Městské muzeum má 5 samostatných expozic. Regionální historické ukazuje především historii, v Muzeum krásných umění mají belgické výtvarné umění. Pro znalce a příznivce ex-libris je tu pak muzeum, kde je k vidění neuvěřitelných 5 500 kousků od 1 200 autorů od 16. do 20. století a to i zahraničních. Ještě se zmíním o muzeu, nazvaném "Od hrací skříňky po gramofon". Můžete je nejen vidět, ale i slyšet.
     Kdo chce relaxovat, může si zajít do rekreačního parku "De Ster" (Hvězda). Jedná se o plochu 100 ha s pláží u 20 ha rybníku. Vodní skluzavky, hřiště, botanická zahrada i travnaté plochy jsou přímo ideálním prostředím k aktivnímu odpočinku.
 
Informace jsem čerpal z Průvodce do zahraničí (Olympia)
Belgie a Lucembursko.