wz
vyleteni.jpg, 78kB
Z Říček
v Orlických horách
na Anenský vrch
Obec Říčky v Orlických horách (635 metrů n. m.) se nachází asi 7 kilometrů severně od města Rokytnice v Orlických horách.
     Protéká jí Říčka a Hluboký potok. Je známá především díky zimnímu středisku, které je v Orlických horách jedno z nejlepších a nejvyužívanějších.
     Vznik obce je písemně doložen k roku 1654. Na počátku 17. století se stala obec sídlem lesních dělníků a později též i sklářů. P1450793_small.JPG, 11 kBRozprostírá se na svazích Zakletého a Anenského vrchu. Dominantou je kostel Nejsvětější Trojice (1790-92).
     Cílem mého dnešního výletu bylo zdolání nadmořské výšky 1 000 metrů. Po mírném stoupání za obcí s pěkným výhledem jak na obec, tak i na Zakletý vrch následoval sestup do údolí. Což je sice podezřelé, ale když už zdolat tak vysoký kopec, pak "poctivě" z údolí. Po přejití potoka už následovalo stoupání. Nejprve lesem, kde jsou ještě popadané stromy po kalamitě. A pak už se objevila sjezdovka. Stoupání je tu sice náročné, ale můžete seP1450868_small1.JPG, 15 kB tu kochat nádherným výhledem. A to už je vidět i konec lanové dráhy a vysílač ve výšce 990 metrů. Škoda jen, že není pojat jako rozhledna...
     Od tohoto místa je už znát na lesním porostu nadmořská výška a objevují se první kleče. Nyní už následuje pozvolné stoupání po místy rozbahněné cestě. K Pěticestí, které je dnes o 4 metry nad mořem "nad plán", už to není daleko.
     Když tu stojíte na křižovatce pěti cest, můžete se podívat - kam se odsud dá dojít. Na Orlické Záhoří - Kunštátu, do Zdobnice a Deštné v Orlických horách. Do Říček v Orlických horách - odkud jsem přišel. A pak je tu Jiráskova cesta. Po té se dostanete ke Kunštátské kapli. Ta byla původně dřevěná, nyní je to již stavba kamenná. Následovala by Velká Deštná s dřevenou rozhledničkou, Šerlich s Masarykovou chatou a přes Olešnici v Orlických horách byste došli do Nového Hrádku a později do Pekla, kde je možnost jít buď směrem na Náchod nebo Nové Město nad Metují.
     Hřebenová "červená" Jiráskova cesta mne ale zavede na druhou stranu - pod Komáří vrch dál na vyhlídku na vrchu Anenském. Tam je z bunkru, kterých nyní bude při cestě k vidění více - hezký výhled do krajiny a směrem do míst, kudy povedou mé další kroky...