wz
vyleteni.jpg, 78kB
Pelhřimov 1.

Původně jsem se chtěl zajít podívat na poutní místo Křemešník, nacházející se nedaleko Pelhřimova. U něj se mimo jiné nachází rozhledna Pípalka. Počasí se ale dnes moc nevydařilo, P2040358_small.jpg, 11 kBcož ale vůbec nevadilo tomu, abych si Pelhřimov, Městskou památkovou rezervaci, mohl projít a pokochat se jeho krásou.
     Město bylo vybudováno v nejzápadnějším výběžku Českomoravské vrchoviny, asi třicet kilometrů západně od Jihlavy a je nazýváno bránou Vysočiny. Dominantní stavbou města je věž kostela sv. Bartoloměje. Kostel byl v průběhu let renesančně a barokně přestavován a je vyzdoben psaníčkovými sgrafity. Pochází z roku 1576 a v turistické sezoně je otevřena jako vyhlídková věž. Po vystoupání 150 schodů, při kterém půjdete kolem pěti zvonů, majících různé rozměry se můžete pokochat krásným výhledem na město a jeho okolí.
     Ačkoliv jsem nevyužil při putování žádné značené cesty (například Stezku po stavebních slozích) a městem bloudil dle své P2040298_small.jpg, 14 kBúvahy, bylo stále na co koukat.
     Tak, jako ve většině našich měst, i Pelhřimovu se nevyhnulo několik požárů. Největší v letech 1289 a 1762...zdejší náměstí se přesto skoro vůbec nezměnilo. Je čtvercové, uprostřed s kašnou sv. Jakuba a můžete tu vidět různé stavební slohy, které vznikaly průběhem času. Pokud jde o dnešní dobu, můžete navštívit muzea. Na náměstí je to třeba Muzeum strašidel a ve vstupní bráně směrem z náměstí k nemocnici je to Muzeum rekordů a kuriozit, které bylo otevřeno v roce 1994. To má ještě jednu budovu, ke které vede od brány stezka podél říčky Bělé, kterou lemují cedule, s několika vyobrazenými rekordy.
     Nakonec jsem našel i druhou budovu, ale ještě před tím jsem se prošel ale navštívil i park a Děkanskou zahradu, na obou místech panuje pohoda a klid.