wz
vyleteni.jpg, 78kB
Ostrov 2.

Právě se procházíme Ostrovem (1269), ve kterém se střetávají různé stavební slohy. Město se nachází v Sokolovské pánvi a svého času tu byla porcelánka či továrna na výrobu P2240568_small.JPG, 7 kBtrolejbusů. Dnes zde žije přibližně 18 000 obyvatel. V okolí města jsou turisticky atraktivní místa.
     A nyní mohu pokračovat v povídání o Ostrovu. Zámecký park, letohrádek Ostrov (původně dřevěný) a Palác Princů jsou součástí zámeckého areálu. Z původního raně gotického hradu byl později dostavěn barokní šlikovský zámek, ze kterého tu zbyla pouze část průčelí. Vzácná kamenická práce pochází z roku 1690. Je na ní k vidění alianční znak vévodů sasko-lauenburských a markrabat hádenských.
     Pokud jde o Palác Princů (zachovala se část trojkřídlí), byla zde nalezena unikátní "Dianina lázeň" (5,2 x 2,2 metru), je to nádherná a ojedinělá stavba, které mohou konkurovat pouze s podobnou ve Faontainebleaiu ve Francii a Nymphenbugru u Mnichova. Jen je škoda, P2240537_small.JPG, 16 kBže se nedochovaly původní kachle (delfské) s modrým dekorem s prvky holanské krajiny. Na náměstí v Ostrově stávala kdysi gotická radnice, která byla po požáru přestavěna v renesančním stylu. Nakonec byla dostavěna i hranolová věž, aby nakonec celá stavba dostala novogotickou podobu.
Město Ostrov je také známé tím, že se tu těžil uran, což bylo také i důvodem, proč se budovalo město nové...
     Jihozápadně od města se nachází Přírodní rezervace Ostrovské rybníky. Soustava čtyř velkých a několika malých rybníků je domovem jak rostlinstva, tak především vzácné fauny. Na jih od Ostrova jsou pak k vidění zbytky loveckého zámečku Mořičov.