wz
vyleteni.jpg, 78kB
Majna Rothschildova
Začátkem roku 1998 byli do Ptačího světa stěhováni první "obyvatelé" a když pak byl tento pavilon slavnostně otevřen 13. března 1998 - nic už návštěvníkům nebránilo, aby se sem zašli podívat. Je to jedinečná podívaná, jediná svého druhu v České republice. Návštěvníci se zde mohou pohybovat mezi volně vypuštěnými ptáky.
     Majna Rothschildova (Leucopsar rothschildi) patří mezi nejohroženější druhy ptáků na světě. Doplatila na svůj krásný vzhled - má totiž sněhobílé peří, na hlavě chocholku, černé konce křídel a ocasu. Nejnápadnější je jasně modrá kůže kolem očí. Dokonce se může naučit i "mluvit", což to její atraktivitu ještě zvyšuje. Patří do čeledi špačkovitých a byla objevena až roku 1912 ornitologem Walterem Rothschildem, který ji také jako první dovezl do Anglie. V té době se ještě vyskytoval tento druh v monzunových pralesích i na suchých savanách celé oblasti Indonésie. Dnes je ale situace takřka katastrofická. Nyní už jich žije ve volné přírodě jen velmi málo (poslední údaje zní neuvěřitelně - 30 jedinců). Žije už jen v Národním parku Bali Barat (v hlubokých lesích Indonésie). Nepomáhá ani umělé vypouštění odchovaných jedinců v zajetí (kde je jejich počet odhadován na 1 500 kusů).
     Majna Rothschildova se živí plody a hmyzem. V době páření se vytváří samostatné páry, jinak žije tento druh ve skupinách čítajících asi 20 jedinců. Zajímavostí určitě je, že mezi samcem a samicí jsou tak nepatrné nuance, že je laik prakticky vůbec nerozliší. Na mne udělala majna obrovský dojem, protože si mne v pavilonu Ptačího světa - menší haly, vysoké 5 metrů, mající plochu 750 metrů čtverečních - vyhledala úplně sama. Teplota se tu pohybuje okolo 21°C a relativní vlhkost vzduchu je 70-80%. Pokud tu chcete fotografovat, musíte si fotoaparát nejprve zahřát na chodbičce ve vestibulu chodby. Jinak se vám orosí objektiv a "zapláčete nad výdělkem"...