wz
vyleteni.jpg, 78kB
Litice
Když se kolonizoval zdejší kraj - vzdálený zhruba 11 kilometrů jižně od Rychnova nad Kněžnou, založil zde rod Drslaviců (pocházející od Plzně) již koncem 13. století hrad Litice. Místo je to krásné. První , založil zde rod Drslaviců (pocházející od zmínka o tomto hradu je z roku 1304. Zajímavostí určitě je, že jeho majitelem byl v letech 1416-27 Viktorín z Kunštátu - stoupenec husitů a přítel Jana Žižky z Trocnova. Proto také roku 1421 hrad oblehlo slezské vojsko, bojující na straně Zikmunda...
     Do roku 1468 byla ukončena celková přestavba hradu, k jižnímu paláci byla přistavěna čtyřhranná pětipatrová věž. Klíčovým rokem pro zkázu hradu byl rok 1495, kdy jej získal Vilém z Perštejna. Ten totiž získal i blízký hrad Potštejn a tak se stalo, že Litice zůstaly jen jako sídlo úředníků. Další majitelé již dávali přednost spíše zámkům v okolí... Velkou rekonstrukci provedl v letech 1933-35 Karel Parish žijící v nedalekém Žamberku. Při stavebních pracích se však zničila většina archeologických prvků v paláci a věž byla necitlivě zvýšena betonovým šestým patrem s ochozem - což napravilo až dřevěné obložení roku 1959. Celkový ráz věže se tím ale změnil.
     V posledních desetiletích se hrad postupně opravuje a nedávno byl zpřístupněn veřejnosti. Z věže se stala věž vyhlídková a tak se můžete pokochat krásným výhledem do podhradí či do okolí.