wz
vyleteni.jpg, 78kB
Praha
Královská zahrada
Zahradu najdete vedle areálu Pražského hradu. Byla založena Ferdinandem I. roku 1534 na území bývalé vinice. Práce provedl známý zahradník Giovanni Spazio. Raritou určitě je, že tu už roku 1563 byly vysazeny cibulky tulipánů a to poprvé nakralovskazahrada23_small.JPG, 7 kB území Evropy. Ještě dávno před tím, než se dostaly do Holandska. První cibulky získal sám císař Rudolf přímo jako dar s Cařihradu.
     Na území Královské zahrady stojí několik budov. Velmi cenná je také plastická výzdoba - především pískovcové sochy a vázy. Jan Jiří Brandl vytvořil roku 1670 Herkulovu kašnu, další díla jsou přímo od Matyáše Bernarda Brauna. Kousek od vchodu jsou to skupiny lvů, u Velké míčovny socha Noci a naproti Herkulově kašně a u Královského letohrádku pískovcové vázy. U Královského letohrádku královny Anny (nejčistší renesanční stavba v Praze) najdete také proslulou Zpívající fontánu - dílo Francesca Terzia, odlitou v letech 1564-60. Zpívající proto, že kapky dopadající do nádrže ze zvonoviny vytvářejí zajímavé zvuky.
     Pokud jde o budovy a stavby - byly od polovinykralovskazahrada19_small.JPG, 8 kB 16. století vybudovány - Královský letohrádek, Velká i Letní míčovna, Lví dvůr, Oranžérie a Fíkovna. Posledně dvě zmiňované sloužily a slouží k pěstování jižních exotických rostlin. Ty dokonce roku 1741 zachránily celou zahradu od zpustošení, když věnoval zahradník několik ananasů pruskému generálovi Püllerovi, který byl ubytován v letohrádku. Letohrádek byl vystavěn jako odpočinkový prostor s tanečním sálem v patře. Je obklopen arkádami s bohatou výzdobou čerpající z historie.
     Velká míčovna byla vybudována v letech 1567-69. Její průčelí je řešeno jako plasticky členěná arkáda s bohatými figurálními a ornamentálními sgrafitovými výjevy. Zajímavostí určitě je, že v jednom místě je umístěna i alegorie "Socialistické pětiletky" se srpem a kladivem. Ve Lvím dvoře, který se nachází u vchodu od Prašného mostu vpravo - byli skutečně pěstováni lvi a ještě několik exotických zvířat.
 
kralovskazahrada11_small.jpg, 7 kB
kralovskazahrada26_small.jpg, 25 kB