wz
vyleteni.jpg, 78kB
Houska 2.

Procházíme se kolem hradu Houska a vstupujeme dovnitř. Čeká nás tu nejen mnoho P1650701_small.JPG, 12 kBzajímavého a poučného, ale z oken ve vyšších patrech nádherný výhled do okolí...
     RV roce 1584 se stává majitelem hradu Dobeš Hrzán z Harasova a ten se jej rozhodl přebudovat na renesanční zámek. Z této doby pocházejí malby v sále (Zelená komnata), sousedícím s kaplí. Na malbách si pak můžete prohlédnout původní podobu stavby.
     Různé ornamenty a erby, lovecké scény, svatební průvod, vše provedeno P1650748_small.JPG, 14 kBvelmi zdařile. Gotická podoba Housky se přeměnila v renesanční. Podstatnou přeměnu také navíc zvýraznila sgrafitová výzdoba stěn a image štítů budov.
     Pokud jste příznivci dalekých výhledů, můžete se pokochat výhledem z okem ve druhém patře zámku. Jen málokde můžete vidět tak rozsáhlý výhled do okolí, kterému dominuje hrad Bezděz. Pokud se počasí vydaří, můžete dle některých údajů uvidět až šestinu území Čech.
     A pokud se chcete ještě rozhlédnout na místa, která nejsou z Housky vidět, zajděte se podívat kolem sochy sv. Ludmily (babičky sv. Václava, která místa, kde stojí hrad Houska a jeho okolí navštěvovala) na vyhlídku, odkud je vidět hora Říp.
     Vaše další kroky mohou pak vést například na rozhlednu Vrátenská hora. Okolí je tu turisticky atraktivní, krásné je například také přírodní koupaliště ve Mšenu, hrad Kokořín nebo již několikrát zmíněný hrad Bezděz.