wz
vyleteni.jpg, 78kB
Doudleby nad Orlicí

Zámek v Doudlebech nad Orlicí stojí ve stejnojmenné obci v místech, kde již ve 13. století existovala středověká dřevěná tvrz s hospodářským dvorem. Roku 1562 koupil panství - k němuž patřilo i 6 vsí, Mikuláš starší z Bubna (od té doby začal používat přídomku "z Litic"). Mikuláš dal vybudovat v letech 1585-90 na místě staré Kamenné tvrze renesanční zámek.
     Čtyřkřídlá stavba má čtvercové nádvoří a v přízemí arkádový ochoz, zaklenutý křížovou klenbou. V patře nad arkádami obklopuje nádvoří zděná pavlač, z níž se dá vcházet do jednotlivých místností. Hlavní a zadní průčelí je ozdobeno věžovitými rizality, jež jsou na rozdíl od zámku dvoupatrové. Severní průčelí má hlavní vjezd - jižním je zámecká kaple. Celá budova zámku je bohatě zdobena ornamentálními sgrafity kobercového vzoru. V okolí zámku jsou vystavěny hospodářské budovy, dvůr , špýchar, stáje a jízdárna.
     Roku 1809 byl za zámkem zřízen park anglického typu se vzácnými dřevinami.  V roce 1993 byl celý zámek navrácen potomkům rodu Bubna-Litic.