wz
vyleteni.jpg, 78kB
Cerhovice

Po důkladné prohlídce rozhledny na Třenické hoře se vydávám směrem k fotbalovému hřišti v Cerhovicích. Na hřišti u něj jsou k dispoziciP2440852_small.JPG, 11 kB různé cvičící a protahovací stroje, které netrénovanému jedinci dokonale "zhuntují" tělo.
     Cestou směrem na Hořovice je vidět různý náhled na rozhlednu, z vlakové zastávky je pak krásný pohled na hrad Točník. Nutno ještě dodat, že koncem 14. století patřily Cerhovice pod správu žebráckého, později pak točnického panství. To se změnilo až v roce 1557, když je získal do vlastnictví Jan z Lobkovic.
     První písemná zmínka o Cerhovicích pochází z 19. prosince roku 1275, kdy se rozděloval po majetek po zemřelém otci Bohuslava a Sulislava - panu Sulislavu z Trnovan. V této listině je navíc poprvné zmíněn název Podbrdsko.
     Na městečko byly Cerhovice povýšeny v únoru roku 1516, kdy jim byl přidělen znak s jelenem a medvědem. Znak v této podobě vydržel až do dubna roku 1557, kdy získává městečko Jan z Lobkovic. V držení P2440853_small.JPG, 13 kBrodu ale nezůstává dlouho, protože Ladislav z Lobkovic musí utéct z Čech a jeho majetek byl zabaven. Městečko získává zpět král.
     Časté požáry, třicetiletvá válka a nakonec epidemie moru, zakončená opět velkým požárem, to všechno končí úpadkem městečka. V průběhu času zde byly dva pivovary, ty se ale nedochovaly.
     V současné době mají Cerhovice dvě části (Cerhovice a Třenice). Na sever od Třenic se nachází na úbočí Třenické hory třicetimetrový vysílač, pod jehož vrcholem se nachází ve výšce dvaceti metrů vyhlídková plošina. Třenice jsou tak zajímavé tím, že se tu kdysi těžil wavelit. Cerhovický lom byl již zavezen komunálním odpadem, Třenický lom byl zrušen, ale tam se dá ještě objevit a při troše štěstí i nějaký malý wavelit najít. Svého času byl Třenický wavelit světoznámý minerál...
     Pokud jde o památky, na náměstí stojí kostel sv. Martina. Před ní pak socha sv. Jana Nepomuckého.