wz
vyleteni.jpg, 78kB
Častolovice

V širokém údolí Divoké Orlice - 8 kilometrů jihozápadně od Rychnova nad Kněžnou stojí renesanční zámek Častolovice. Původně tu stála tvrz, která bylaerb.gif, 11 kB založena společně se vsí na konci 13. století. V 16. století však byla pustá a tak na přelomu století 17tého ji nahradil zámek. Kolem zámku je anglický park s malinkým zoo-parkem a oborou bílých daňků, rybníčkem a několika výtvarnými díly zabudovanými do areálu zahrady.
     Zámek byl navrácen v restituci rodu Šternberků. Je to renesanční šlechtické sídlo, pozdější úpravy jsou novogotické a novorenesanční. Zámek je čtyřkřídlou stavbou se vstupem na čtvercové náměstí vchodemcastolovice30_small.JPG, 6 kB s mohutnou věží s osmibokou helmicí. Na nádvorním průčelí panské části jsou k vidění fresky z roku 1600 s náměty z římských dějin. V přízemí i v patře budov jsou arkády. V zámeckých interiérech jsou k vidění mimořádně cenné malované kazetové stropy.
     Do dnešní podoby uvedl zámek Leopold ze Šternberka začátkem 20. století. Přizpůsobil jej požadavkům novodobého bydlení. Vrátil zámku jeho původní renesanční vzhled a zvětšil počet místností. Byla přestavěna hospodářská budova i hlavní průčelí. Zámek Častolovice je jedním z nejnavštěvovanějších objektů ve Východočeském kraji. Je tu k dispozici i obřadní a výstavní síň, Rytířský sál, Růžová jídelna pro 45 osob, přednášková místnost a oranžerie pro 100-200 osob.